S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento článek je o funkci RANK, která umožňuje zjistit pořadí hodnoty v rámci ostatních hodnot. Například zjistí, že daná hodnota je pátá nejmenší nebo osmá největší..

V našem modelovém příkladu s přehledem závodníků a jejich časy v minutách chceme určit jejich pořadí.

prázdné

Jak na to.

Použiji funkci RANK (stejné jméno v češtině i v angličtině). Zápis funkce v buňce C2:

 • =RANK(B2;B:B;1)

Protože

 • B2 protože stanovuji pořadí času, který je uvedený v buňce B2
 • b:b protože oblast, ve které jsou všechny časy, je zde – a absolutní odkazy použiji proto, abych mohl odkaz bezpečně roztáhnout
 • 1 protože pořadí se stanovuje od zákazníka s nejkratším časem, který má jedničku. Kdybych chtěl řadit naopak (jedničku by měl ten s nejdelším časem), použil bych nulu.

použitý rank

Funkci RANK a dalším funkcím se věnujeme na těchto kurzech:

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

 1. Dobrý den, mám dva sloupce. V jednom jsou různé číselné hodnoty v druhém textové (několik kategorií). Ani jeden sloupec není setříděný. Lze pomocí nějakého vzorce získat pořadí hodnoty v seznamu pro danou kategorii?

  např.
  Závodník Čas Kategorie Pořadí v kat.
  Alena 5,7 Ž 2
  Bedřich 6,2 M 2
  Jana 5,1 Ž 1
  Eva 6,2 Ž 3
  Tonda 4,3 M 1

 2. — pozn. znaménko udělá pořadí hodnoty od nejmenšího k největšímu

  příklad vzorce – =SUMPRODUCT(–(K2=$K$2:$K$52);–(J2>$J$2:$J$52))+1

 3. — bohužel zde to opravuje znaky.. před závorkami má být 2x “minus” bez mezer

 4. Dobrý den, prosím o radu. Tvořím tabulku pro závody psů. Dejme tomu, že pes skočí 180cm na první pokus a bude první v pořadí. Druhý pes však skočí též 180 cm, ale na druhý pokus, ale bude též první v pořadí. Bylo by ještě nějak možné posuzovat ve výpočtu celkového pořadí ještě tu druhou podmínku – pokusy? Nedaří se mi myšlenkově najít vhodný postup. Děkuji Tomáš.

 5. Zdravím, mám dotaz, mám hodnoty, které jsou v časovém sledu (měsíce). Potřebuji vytvořit podmínky, které by mi řekly, že zákazník například nakoupil dvakrát za měsíc. To znamená, že nejdřív musím aktuálním hodnotám říct, kolikáté jsou a poté podle toho sčítat? Vytvářet podmínky?

  Díky

 6. AJ – Myslím, že na tohle se dobře hodí funkce COUNTIFS.

 7. Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu, vyhodnocuji výkon jedinců v měsíčních časových obdobích, čili každý aktuální měsíc srovnávám s minulým. vyvstává mi však problém, že hodnotu znaku z minulého měsíce nelze jednoduše zkopírovat do aktuálního, protože pořadí jedince se po měsíci mění (do souboru přibývají další, čímž se pořadí minulých jedinců posouvá směrem dolů). dá se tedy hodnota buňky přepsat do jiného listu (=měsíce), ale za podmínky, že půjde o téhož jedince? děkuji za odpověď. RP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář