Nastavení polí v kontingenční tabulce – rozložení a tisk
S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.
Tento článek se věnuje nastavování určitého pole v kontingenční tabulce - konkrétně části týkající se rozložení. Ještě upozorňuji, že v tomto článku se řeší nastavení už hotové kontingenční tabulky. Pokud byste si chtěli nastavit rozložení defaultní, používané pro všechny budoucí tabulky, tak o tom je tento návod.
V příkladu vyjdeme z této tabulky, která na základě dat popisuje počty aut dělené podle značek a barev.
Do nastavení polí se dostaneme např. tak, že klikneme na jednu z buněk se značkami pravým tlačítkem a vybereme "Nastavení pole".
V tomto článku se věnujeme druhé záložce Rozložení a tisk. Článek o první záložce Souhrny a filtry je tady.
Lze se přepínat mezi dvěma základními rozloženími (Zobrazit popisky položek ve formátu osnovy a Zobrazit popisky položek ve formátu tabulky).
Osnova je defaultní možnosti, tabulka vypadá v základu takto:
V osnově můžeme nastavit následující detailnější vlastnosti.
Zobrazit popisky z dalšího pole ve stejném sloupci (kompaktní formát)
V Excelu je obvyklé (a přehledné) zobrazovat všechna řádková pole v jednom sloupci. Pokud s tím máme problém, zrušíme fajfku u této možnosti.
Popisky další úrovně se pak přesunou do samostatného sloupce B.
Zobrazit souhrny na začátku každé skupiny
Název je jasný, není co dodat. Pokud zrušíme fajfku, v tabulce zmizí součty (průměry...) z horních částí skupin a přestěhují se dolů.
V další skupině, tabulkové, můžeme zaškrtnout jiné volby.
Opakovat položky v prvním sloupci.
Pak tabulky vypadají takto:
Vložit za každý popisek položky prázdný řádek
Není co dodat...
Zobrazit položky neobsahující data
Toto má smysl hlavně u položek, které nejsou na první úrovni. V našem případě to tedy nastavíme u barvy. V tabulce se pak pod každou značkou objeví všechny existující barvy - bez ohledu na to, jestli v datech pro konkrétní značku tato barva je.
S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.