Tento článek je o počítaných polích v kontingenční tabulce. Upozorňuji, že obdobné úkoly lze řešit, často snadněji, pomocí Power Query.

Kontingenční tabulku někdy potřebuji členit (řádkovými nebo sloupcovými poli) i podle kritérií, která nejsou obsažena v původních datech. Například v této tabulce:

opravena_puvodni_data

jsou tržby jednotlivých poboček určité firmy. U každé pobočky je informace o tom, v jaké zemi je, a jakých tržeb dosáhla. Bylo by velmi jednoduché udělat kontingenční tabulku, kde by byly tržby rozdělené podle států. Je chci ale tržby sledovat podle kontinentů. Chci tedy, aby výsledek vypadal takto:

hotove_pocitane_polozky

K tomu použiji počítané položky. Počítané položky fungují podobně jako počítaná pole, nicméně počítané položky se v zásadě týkají řádkových a sloupcových polí, zatímco počítaná pole se týkají polí hodnot.

Návod

Nejprve vytvořím jednoduchou kontingenční tabulku, kde sleduji tržby podle zemí.

pocitane_polozky_prvni_tabulka

Pak kliknu do hotové tabulky někam do řádkových polí (na název jednoho ze státu) a jdu na Nástroje kontingenční tabulky / Možnosti / Pole, položky a sady / Počítaná položka.

pocitane_polozky_cesta

V následujícím dialogu postupně nadefinuji, jak se počítají jednotlivé kontinenty. Začnu např. Evropou a napíšu (nebo naklikám) že Evropa je součtem ČR, Maďarska, Německa, Polska a Rakouska.

po_pocitanych_polozkach_pred_filtrem

Obdobně to provedu i s Asií a Amerikou. Potvrdím a vyjde mi takováto tabulka.

pridane_pocitane_polozky

Už mám kromě zemí i kontinenty s hodnotami odpovídajícími součtu zemí. Teď je čas zbavit se jednotlivých zemí. To udělám prostřednictvím obyčejného filtru.

filtrovani_pocitane_polozky

A tabulka je hotová.
 
hotove_pocitane_polozky (1)

Varování: Počítané položky někdy nejdou dělat společně se skupinovými poli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář