Excel nabízí jednu ne moc známou, ale podle mého názoru nesmírně výkonnou funkci, resp. sadu funkcí. Jedná se o dataminingový doplněk.

To, že jde o doplněk, by nás nemělo svádět k tomu, abychom čekali nějaké drobné vylepšení nebo malou funkcičku navíc. Podobně jako u jiného doplňku, Power Pivotu, jde o zásadní věc, která posouvá Excel do úplně jiné oblasti.

Co je to Data mining

Data mining má různé definice, v zásadě se ale jedná o získávání informací z dat. K tomu směřuje i otrocký překlad – dolování (z) dat.

Definic dataminingu (nebo data miningu?) je celá řada a jsou dost vágní. Proto se občas data mining překrývá s termínem Business Intelligence, což je trochu podobná oblast.

Zatímco ale v BI jde obvykle o zpracování dat a jejich použití při manažerském rozhodování, výsledkem data miningu je spíše nalezení skrytých vztahů mezi veličinami.

Dataminingový doplněk Excelu

Microsoft nabízí velmi silné analytické řešení Microsoft Analysis Services. To je ale pro uživatele z byznysu dost složité a nepřístupné.

Vývojáři v Microsoftu tedy zřejmě usoudili, že je třeba spojit sílu a výkon Analysis Services a uživatelskou přívětivost a oblíbenost Excelu. A vytvořili Data Mining Add-in.

Ten funguje tak, že uživatel (po instalaci doplňku) vytvoří v Excelu tabulku a nechá ji analyzovat. Excel ji vezme, pošle do Analysis Services, tam se data zpracují, a do Excelu se vrátí výsledky. Ty jsou v Excelu v přehledné formě prezentovány.

Doplněk tedy nemůže fungovat bez Analysis Services. A protože Analysis Services jsou součástí MS SQL Serveru, musíte jej mít nainstalovaný (resp. dostupný). A to v některé z dražších verzí, která Analysis Services obsahuje. Pro zkoušení a hraní si s doplńkem ale bohatě stačí zkušební, půlroční Evaluation verze MS SQL, kterou si můžete zdarma stáhnout ze stránek Microsoftu, a ke které se doplněk může připojit.