Autor: Martin Bradáč

Stále více firem přechází na Office 365.

Bohužel zdaleka ne všichni uživatelé využívají všechny možnosti platformy, dokonce ani ty základní. Kromě velkorysého prostoru pro e-mail. Přitom existuje několik pádných důvodů proč své soubory neukládat jinam.

Bezpečnost

Pokud uložíte soubor na OneDrive, pravděpodobnost, že o něj přijdete, je mizivá. OneDrive na rozdíl od flash disku neztratíte, nezlomíte. Pokud soubor smažete, lze ho obnovit. Data jsou ukládána v datových centrech Microsoftu a o úrovni zabezpečení nemá smysl pochybovat. Microsoft podobně jako ostatní globální hráči berou ochranu dat velmi vážně.

Dostupnost

Soubory uložené na OneDrive máte dostupné kdykoliv z jakéhokoliv zařízení z internetu. Můžete rozepsat dokument na stolním počítači v kanceláři a tam, kde jste skončil pokračovat na notebooku. Soubor kdykoliv otevřete na mobilním telefonu nebo tabletu. Stále pracujete s jedním dokumentem, nikoliv s jeho kopií.

Průběžné ukládání

Aplikace Office ukládají soubory na OneDrive po každé změně. Když vypadne napájení, uložené jsou poslední změny. Díky průběžnému ukládání je možné sledovat verze dokumentu.

Online spolupráce

Pokud pracujete na jednom dokumentu s více kolegy, je ukládání na OneDrive nezbytností. Zapomeňte na posílání e-mailem. Zkrátka nasdílejte dokument, udělte oprávnění a spolupracujte na jednom dokumentu v reálném čase. Vyhnete se zmatkům, využijete všechny předešlé výhody.

Sdílejte cokoliv s kýmkoliv

Používáte úschovnu nebo podobné služby pro sdílení velkých souborů? Váš IT správce asi dělá, že to nevidí nebo nechce vidět. Jakmile nahrajete data na cloudové úložiště, ztrácíte nad nimi kontrolu. U OneDrive to ale úplně neplatí. S Microsoftem máte smluvní vztah, správce může mnoho možností upravit. OneDrive umožňuje sdílení velkých dat velmi elegantně. Zkrátka vygeneruje odkaz, který pošlete příjemci. Užitečné je omezení doby, po kterou je odkaz aktivní. Pokud soubor smažete, zkrátka není a opět máte určitou kontrolu.

Ušetřete si místo

Nové verze synchronizačního klienta pro mobilní telefony umožňují ukládání fotografií i do firemního OneDrive. Dříve tomu tak nebylo, což bylo terčem ostré kritiky. Nyní si můžete vybrat, jestli budete fotografie ukládat do osobního nebo firemního úložiště. Synchronizační klient pro Windows umožňuje soubory stahovat, až když jsou potřeba. OneDrive tak výrazně rozšíří kapacitu malého disku počítače nebo telefonu.

 Výhod se najde jistě více. Nevýhoda je snad jen jedna. Pro používání OneDrive musíte mít přístup k internetu. Tak už to ale ve světa cloudových služeb chodí.

2 Komentářů

  1. Bezpečnost bralo vážně Adobe, Sony, Microsoft, Yahoo, Facebook… Dostupnost s internetem… V čem je OneDrive lepší než Google Disk? Sdílení… Je to bohužel pěkná teorie, a i přes (a nebo kvůli GDPR), stejně je nejjednodušší varianta Úschovna, co si budeme povídat. Spolupráce a OneDrive… Microsoft nemá absolutně žádnou dlouhodobou koncepci, ty jeho výkřiky do tmy na půl roku… Štěkne dneska někdo po SharePointu? Aktuálně třeba končí Office Mix… Zkrátka, ať se na mě autor nezlobí, při dané kapacitě úložiště a pro normálního smrtelníka a desktopových Office – děkuji, nechci.

  2. Je pravda, že OneDrive a Disk Google jsou hodně podobné služby. Článek jsem psal spíše pro uživatele Office 365, kteří mají k dispozici 1TB úložného prostoru a dost často ho nevyužívají. Buď z nevědomosti nebo z nějakých neopodstatněných obav.
    O vznikání a zanikání nových služeb nemá cenu vést polemiky. Nejde jen o software. Podobně jsou na tom i jiné produkty. Teď aktuálně nikdy neuvedená bezdrátová nabíječka Apple, případně bez nástupce končící Škoda Rapid.
    Co se týče Sharepointu, začínám pozorovat, že se možná právě díky novým službám jakou jsou MS Teams, opět dostává do popředí zájmu.
    Autor se samozřejmě na anonymního čtenáře nezlobí. Pokud bych OneDrive zdarma používal jen pro dokumenty, vystačí mi kapacita do konce života a ještě pozůstalí budou mít co dědit a dělit si mezi sebou 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář