S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Varování – v tomto článku není ani jedna prakticky použitelná informace!

Napadlo vás někdy přemýšlet o tom, jak je velký excelovský list?

Jeden list má 1 048 576 řádků a 16 384 sloupců. Takže můžete vyplnit 17 179 869 184 (cca 17 miliard) buněk. Kdychom například chtěli evidovat v Excelu informace o všech obyvatelích ČR (nedoporučuju to zkoušet), můžeme o každém sledovat cca 1700 údajů. 

Každý řádek je cca 0,4 cm vysoký a 1,6 cm široký. Takže kdybyste list v příslušném měřítku vytiskli, dostanete papír dlouhý něco přes čtyři kilometry a široký asi 260 metrů (takže spíš takovou nudli…). Pokud byste v takovém reportu chtěli něco najít, doporučuji si ho pěkně rozvinout. Začnete-li rozvinovat v Praze dole na Můstku (pokud by vám to povolil magistrát), budete pokračovat až nahoru k Muzeu, pak přes Mírák, Floru atd, a skončíte těsně za Želivského. 

Ve světle výše uvedeného doporučuji nezkoušet srolování na konec listu šipkou ani kolečkem myši…

 

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

2 Komentářů

  1. Stálo by za to spíš něco praktičtějšího než rozmotávat toaleťák. Dát dohromady nějaký “etalon” a vyzkoušet ho na různých strojích (maticové vzorce, výpočtové položky a pole na KT, přepočet listu, doba otevírání takového sešitu). Pak nás přejde humor, protože zjistíme, že všechny ty buňky jsou pro parádu bez ohledu na výkon (RAM, 64bitová verze Office). Můj tip je 20 000 řádků při 20 sloupcích. Na takovém množství už mi nezřídka kolabují výpočty v KT.

  2. Já nechci aby mě přešel humor:) Ale 20 000 řádků při dvaceti sloupcích zvládá úplně v pohodě i můj počítač, který už je výkonnostně, eufemisticky řečeno, za zenitem… Reálný limit je myslím podstatně větší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář