Tenhle článek se snaží odpovědět na otázku, kterou v poslední době občas dostávám:

Nahrazuje Power BI Excel? A v jaké situaci se hodí který z produktů?

Dopředu se omlouvám za to, že článek bude hodně zjednodušující a vynechává řadu skutečností – protože otázka je dost složitá a délku článku chci udržet v rozumné míře.

Power BI Excel ship sun image

Jak funguje Excel

Do Excelu údaje zapisujeme a rovnou je tam jednorázově vyhodnocujeme. Nepřipojujeme se na žádné databáze, s reporty pracuje jen omezené množství lidí.

Výhody takového přístupu? Znáte je sami:

  • Rychlost
    Tabulku vytvoří i začátečník za několik minut. S čímž souvisí:
  • Snadnost
    Pracovat s Excelem je snadné i pro začátečníka. A, popravdě řečeno, úplní začátečníci jsou stejně na vymření.
  • Flexibilita
    Chcete přidat sloupec, připisovat poznámky, změnit výpočet, odmazat řádky, obarvit si důležité údaje? Všechno jde a jde to rychle.
  • Jednoduché statistiky
    Grafy, kontingenční tabulky, porovnání. Za málo úsilí spousta informací z dat.

Sečteno a podtrženo. Dokud neřešíte připojení do jiných systémů a aplikací a na reportech pracujete hlavně sami nebo v malém týmu, můžete klidně zůstat u Excelu a o nic nepřicházíte.

Jak funguje Power BI

  • V Power BI se data (obvykle) nazapisují. Power BI si stahuje data z jiných aplikací (z účetnictví, z personálního systémů, SAPu, Google Analytics, MS SQL, Excelu…), upravuje je a zobrazuje ve formě reportů
  • Vytvořené reporty jsou umístěné na portálu. Jsou tedy online a ne ve formě excelovských souborů.

Co to přináší v praxi?

  • Snadné sdílení ve firmě
    Neposílají se žádné soubory, reporty jsou umístěné na powerbi.com. Uživatel si vše snadno prohlíží v prohlížeči nebo v mobilní aplikaci.
  • Zabezpečení
    Každý vidí jen to, co vidět má, a práva lze snadno nastavit.
  • Zcela automatická aktualizace dat.
    Když report umístíme na portál, stahuje už si data sám ze zdrojů. Oproti Excelu je tedy sice časově náročnější prvotní nastavení, ale pak už vše funguje samo – takže celkově může Power BI ušetřit spoustu času a tím i peněz.

Dvě poznámky na konec

Zamlžená hranice

Mezi Power BI a Excelem nevede úplně jasná hranice. Důležité komponenty z Power BI už jsou totiž integrované i do Excelu. Power Query v Excelu je obdoba dotazů v Power BI a Power Pivot je obdoba datového modelu v Power BI.

Složité výpočty

Pokud děláte opravdu složité výpočty v oblasti statistiky, techniky atd., můžete se rozhodovat trochu jinak než typický podnikový uživatel.

Na jednu stranu pro statistické a technické výpočty je mnohem lepší Excel. Jednak díky výše uvedené flexibilitě, a jednak díky tomu, že obsahuje (alespoň zatím) neporovnatelně více pokročilých funkcí ze statistiky, techniky atd.

Když se na to ale podíváte z druhé strany, tak pokročilé výpočty a analýzy se dnes často dělají  R-ku – a R-ko je mnohem lépe podporované v Power BI. Obdobně i Python.

Tak, babo raď…

 A závěrem…

Výběr mezi Power BI a Excelem je dost zapeklitý. Uživatelé mají v rozdílech mezi aplikacemi zmatek, tak doufám, že tenhle článek téma alespoň trochu objasnil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář