Pokud jste se někdy pokoušeli o psaní vědeckých prací nebo podobnou pošetilost, zřejmě jste dost trpěli při vypisování citací.

Je zřejmé, že citace jsou čisté zlo, na druhou stranu už existují nástroje, jak se s nimi vyrovnat bez velkého trápení.

www.citace.com

Jednou z možností jsou stránky typu www.citace.com. V nich můžete zadat část názvu zdroje, autora nebo jiný identifikátor, a pokud máte štěstí, stránka dohledá další údaje a vytvoří citaci.
Citace.com ale mají několik omezení:
 • Mnoho článků a stránek neznají
 • Vytvořenou citaci musíte sami zkopírovat do Wordu
 • Citace vložené do Wordu nelze hromadně měnit - například pokud se rozhodnete použít jinou citační normu.
  • Citace jsou v podivných, nejednotných formátech

  Zotero

  Takže www.citace.com nejsou špatné, nicméně mně se mnohem lépe osvědčil software Zotero.
  Ten je dostupný zdarma ke stažení tady:
  Má několik součástí. Je nutné stáhnout a nainstalovat samotnou aplikaci ZOTERO, dále pak plugin do Wordu, a případně ještě plugin pro internetový prohlížeč - ten umožní získávat citace přímo z webu. 
  Logika práce se Zoterem je taková, že:
  1) Zjistíte ISBN dokumentu, který chcete citovat (nebo DOI, ISSN atd.)
  2) Zadáte tento kód do Zotera 
  3) Zotero si dohledá z webu všechny další informace o dokumentu
  První tři kroky můžete nahradit internetovým prohlížečem - zvláště jedná-li se o citaci webové stránky. V každém případě od teď je ve vaší databázi v Zoteru zdroj uložen. Zatím ale není odcitovaný v aplikaci.
  6) Jdete tedy do Wordu na místo, které chcete podepřít citací a citaci vložíte.
  7) Na konci dokumentu vložíte biografii, která se vytvoří z ocitovaných zdrojů

  Návod na nejzákladnější použití Zotera

  Otevřeme aplikaci Zotero a klikneme na Add Items by identifier.
  Vložíme ISBN (nebo DOI, ISSN...) a odentrujeme.  

  1 vložení citace do Zotera

  V tu chvilku Zotero prochází databáze na webu a hledá knihu s identifikátorem, který jste uvedli, dotahuje informace o ní a ukládá je do vaší databáze.

  2 vložený zdroj

  Teď je čas přejít do Wordu. Jdeme na místo, které chceme citovat, do karty Doplňky (vznikne s instalací pluginu do Wordu). 

  3 Zotero plugin

  Pokud jsme zatím žádnou citaci nevkládali, nastavíme si citační styl.
  V tomto návodu budu nadále pracovat se stylem "Chicago". Ten funguje poměrně standardně - vytváří v textu čísla s horním indexem, dole poznámky pod čarou a na konci bibliografii. Ostatní styly mohou fungovat i hodně odlišně - proto pokud se vám fungování pluginu nezdá, zkuste změnit citační styl.

  4 výběr citačního stylu

  Styl se nastaví jen jednou, teď už stačí vkládat odkazy. Jdeme tedy na místo, které chceme doplnit citací, a pak na Insert Citation. V následujícím poli začneme psát část názvu zdroje. Zotero nám jej doplní a my odentrujeme.

  5 vložení citace

  Do textu se vložilo číslo v horním indexu a dolů související poznámka pod čarou.

  6 citace vložená do poznámky pod čarou

  Takto odcitujeme vše, co potřebujeme. Pak jdeme na konec dokumentu, a vložíme biografii.

  7 vložení bibliografie

  A je hotovo, jen pár poznámek na konec:
  • Zotero můžete provozovat na více počítačích, a mezi nimi sdílet sbírku zdrojů. Stačí využít tlačítko Sync with Zotero server vpravo nahoře. 
  • Také je dobré vědět, že do biografie můžeme přidat i zdroje, které přímo necitujeme v textu. Slouží k tomu tlačítko Zotero - edit biography, ve Wordu čtvrté zleva.
  • V tomto článku jsme předpokládali, že Zotero používáme pro psaní článků ve Wordu. Dá se ale použít i např. pro psaní článků ve WordPressu - třeba s tímto pluginem:
   https://wordpress.org/plugins/zotpress/
  • Pokud vám nestačí základní citační styly v Zoteru, je možné další doimportovat nebo vytvořit vlastní

  6 Comments

  1. Dobrý den,

   mám jeden problém. Když dám citovat v textu podle normy ISO690, mělo by se objevit za citovaným textem napr. (ihned.cz, 2016). Mně se objeví, po uložení citované stránky pomocí doplnku v Chrome, (Anon, nedatovano).

   Můžete poradit co s tím? Děkuji

  2. Dobrý den Radku, používal jsem jiné citační styly, ale myslím že někdy jsem tento problém vyřešil prostě tím, že jsem v aplikci Zotero tyto údaje ručně dopsal.

  3. Dobrý den,

   muzete poradit, co presne dopast rucne? Ptz kdyz v zoteru v knihovne podivam na ulozenou stranku, tak je tam vse vyplneno, URL, nazev, datum….nevim presne co doplnit.

  4. Nevím, zkoušel jsem to myslím metodou pokus omyl. Už je to ale rok co jsem Zotero naposled používal, bohužel neumím poradit konkrétněji…

  5. Jasny, rozumim, budu zkouset. Kazdpopadne dekuji za ochotu a navody.

   Hezky den
   Radek

  6. Besides this it is likewise important or a writer to possess the specific comprehension about the subject of the essay so that he doesn’t need to deal with any trouble in the future when writing the essay. Before writing really good article, one needs to clearly understand what kind of article he or she’s meant to write whether it’s a journalism article, professional post, review article or article for a website because every one of such posts have their private defined writing styles. In case you have any fiscal essay writing problem, let us know for we will aid you with all writings which are quality and which are free of plagiarism.
   Personalised assignment writing service business will have their own sites Online services are somewhat more reliable and affordable too.
   Every story needs to have conversation. It is the chief part of the prewriting procedure of an essay.
   Since writing a summary can occasionally be tedious job because this is the location where you truly start contemplating your essay seriously. Feelings that may save you from writing your book. Writing an article is a challenging issue to perform to get a student and also for a typical man who doesn’t have the specific understanding of this terminology and the grammar which ought to be utilised in an essay.
   For instance research demonstrates that in United States of america, there was a excellent change in biblical counselling after the 1960s Civil Rights movement and perception and condition of the minority considerably changed in the nation After the student doesn’t have a private opinion, then they should simply earn a option to choose a subject, and select pro or con. Very good essay writers have the capability to give aid to their students if it’s required.
   Students using a copywriting service ought to know about a couple of things before choosing a service. After going through the company information and terms and conditions, if you’re pleased with their solutions, you may pick a specific small business. The writing service should additionally have a guarantee that all work is original and distinctive from a number of other content.
   buy content for your website

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude publikována.

  *

  smazat formulářOdeslat komentář