S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Kurzu se můžete zúčastnit prezenčně nebo online.

Občas se každému uživateli povede neúmyslně spustit automatické posouvání - Scroll Lock.

Jak se to projevuje? Jste v Excelu a zmáčknete jakoukoliv klávesu s šipkou - např. šipka doprava. A místo aby se přesunula aktivní buňka např. z A1 do B1, tak zůstane označená A1, ale přesune se celý list - resp. jeho zobrazení. Navíc je vlevo dole napsáno Scroll Lock. Je to mimořádně otravné, nicméně existují způsoby, jak to dokázat.

scroll_lock

1) Zmáčkněte klávesu Scroll Lock (nebo ScrLk) na klávesnici. Pokud ji Váš počítač nemá (což se bude týkat hlavně notebooků), tak viz další bod.

2) Jděte na Start a zadejte OSK do příslušného pole. Toto pole se liší podle typu oken - tak zkoušejte.

spusteni_virtualni_klavesnice

Otevře se virtuální klávesnice, na které můžete "psát" klikáním myši nebo na tabletu dotykem displeje. Vypněte Scroll Lock - obdobně jako v předchozím bodě.

virtual_keyboard

3) Pokud máte určitý notebook (mám to vyzkoušené na noteboocích Lenovo, ale nevím jak to funguje na jiných), stačí zmáčknout současně klávesy Fn a C (Fn + C). V každém případě nápis Scroll Lock zmizí a Excel se zase začne chovat tak, jak asi čekáme.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Kurzu se můžete zúčastnit prezenčně nebo online.

12 Comments

  1. Dobrý den, díky moc za super radu. Byl jsem téměř “na pokraji sil”, ani na tech support HP si s tím neuměli poradit a chtěli ať jim nafotím klávesnici a pošlu jim to. Pak že snad na to přijdou a poradí.
    Díky moc.

  2. podepisuji komenty výše, taky už jsem byla bezradná! jen je mi záhadou, jak se mi to na ntb podařilo zapnout, protože fígl “Fn + C” mi nefungovalo ani na vypnutí ScrollLocku, ani na jeho zapnutí.
    každopádně DÍKY, DÍKY, DÍKY!

  3. Mockrát děkuji!!! Fn+C mi na notebooku také nefungovalo a jen tato rada mi jako jediná pomohla. Ještě jednou díky!

  4. mám notebook ASUS Ux305F a bohužel, i když přes OSK spustím klávesnici na obrazovce, ta tam chybí klávesy šipek a funkčních kláves, tj. vyzkoušel jsem Fn+C a vyskočí mi interní aplikace ASUS Splendid, a cíle stále není dosaženo… máte někdo řešení ? díky za tip.

  5. Skvělé. Díky moc. Pravidelně se mi to stává a pravidelně zapomínám, jak z toho ven.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář