Občas se každému uživateli povede neúmyslně spustit automatické posouvání – Scroll Lock.

Jak se to projevuje? Jste v Excelu a zmáčknete jakoukoliv klávesu s šipkou – např. šipka doprava. A místo aby se přesunula aktivní buňka např. z A1 do B1, tak zůstane označená A1, ale přesune se celý list – resp. jeho zobrazení. Navíc je vlevo dole napsáno Scroll Lock. Je to mimořádně otravné, nicméně existují způsoby, jak to dokázat.

scroll_lock

1) Zmáčkněte klávesu Scroll Lock (nebo ScrLk) na klávesnici. Pokud ji Váš počítač nemá (což se bude týkat hlavně notebooků), tak viz další bod.

2) Jděte na Start a zadejte OSK do příslušného pole. Toto pole se liší podle typu oken – tak zkoušejte.

spusteni_virtualni_klavesnice

Otevře se virtuální klávesnice, na které můžete “psát” klikáním myši nebo na tabletu dotykem displeje. Vypněte Scroll Lock – obdobně jako v předchozím bodě.

virtual_keyboard

3) Pokud máte určitý notebook (mám to vyzkoušené na noteboocích Lenovo, ale nevím jak to funguje na jiných), stačí zmáčknout současně klávesy Fn a C (Fn + C). V každém případě nápis Scroll Lock zmizí a Excel se zase začne chovat tak, jak asi čekáme.

1 Komentář

  1. Dobrý den, díky moc za super radu. Byl jsem téměř “na pokraji sil”, ani na tech support HP si s tím neuměli poradit a chtěli ať jim nafotím klávesnici a pošlu jim to. Pak že snad na to přijdou a poradí.
    Díky moc.

  2. podepisuji komenty výše, taky už jsem byla bezradná! jen je mi záhadou, jak se mi to na ntb podařilo zapnout, protože fígl “Fn + C” mi nefungovalo ani na vypnutí ScrollLocku, ani na jeho zapnutí.
    každopádně DÍKY, DÍKY, DÍKY!

  3. Mockrát děkuji!!! Fn+C mi na notebooku také nefungovalo a jen tato rada mi jako jediná pomohla. Ještě jednou díky!

  4. mám notebook ASUS Ux305F a bohužel, i když přes OSK spustím klávesnici na obrazovce, ta tam chybí klávesy šipek a funkčních kláves, tj. vyzkoušel jsem Fn+C a vyskočí mi interní aplikace ASUS Splendid, a cíle stále není dosaženo… máte někdo řešení ? díky za tip.

  5. Skvělé. Díky moc. Pravidelně se mi to stává a pravidelně zapomínám, jak z toho ven.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář