S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Autor: Martin Bradáč
Velmi často je potřeba z údajů uložených v seznamu SharePointu, Excelu nebo získaných z formuláře vytvořit PDF dokument.

Jednou z možností je použít konektor pro MS Word, ten je ovšem zatížen licencí. Další možností je vytvořit dokument v HTML a to do PDF následně převést. Toto řešení má své limity, ale mnohdy postačí. Výhodou je, že si vystačíme se základními konektory.

Pokud HTML ovládáte, máte práci o dost jednodušší. Pokud ne, bude se Vám hodit nějaký Wysiwig editor. Jeden z mnoha najdete online https://html-online.com/editor/

Přesné formátování je obtížnější než ve Wordu, někde budete muset sáhnout ke kompromisu. V dokumentu si vyznačte místa, která budete chtít plnit dynamickým obsahem. Budou se vám pak lépe hledat.

Až bude dokument v HTML připravený, vytvoříme Flow. Pro jednoduchost bude tok spuštěný tlačítkem a údaje posbíráme také z něj. Takže ve vlastnostech tlačítka přidáme formulářové vstupy.

Dále použijeme akci Sestavit / Compose. Vložíme do ní obsah HTML kódu našeho dokumentu.

Nyní projdeme kód a najdeme v něm místa, která chceme nahradit dynamickým obsahem. Text odstraníme a na jeho místo vložíme dynamický obsah z tlačítka.  Dejte pozor, abyste nepoškodili HTML tagy.

Dalším krokem bude uložení našeho HTML do souboru na OneDrive. Použijte cestu a pojmenování podle svých potřeb. Obsahem souboru pak bude výstup akce sestavit / compose.

Další krok bude konverze do PDF. Opět konektor pro OneDrive.

To je vše. Tok můžete modifikovat dle libosti. Můžete třeba mazat pomocný HTML soubor, PDF můžete odeslat jako přílohu mailem atd.

Pokud byste chtěli vkládat obrázek, ten je nutné vložit přímo so HTML v kódování Base64. Například načíst obsah souboru a pak vložit následovně:

!!!!alternativní text!!!!

Limitem je pak především schopnost konverze HTML do PDF, která ne vždy odpovídá výstupu, který můžete vidět v HTML prohlížeči.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář