S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Autor: Martin Bradáč

Protože je Power Automate online služba, je licenční model postaven na základě předplatného. Přestože je zahrnuta ve většině plánů Microsoft 365, v některých případech musíme licencování řešit jiným způsobem. Jednotlivé varianty se liší přidělenými prostředky – počtem operací, prostorem v databázi a úložišti a přístupem k nadstandardním funkcím.

Co byste o licencích měli vědět

 • Power Automate zahrnuté v plánu Microsoft 365
  Jde pravděpodobně o nejrozšířenější model. Limitující je počet užití API a také nemožnost použití prémiových konektorů a data gateway. Nelze tak pracovat s SQL databází, či souborovým systémem. Také počet volání API není nijak vysoký.
 • Per user, per flow, Power Automate per user with attended RPA plan
  Tyto plány zásadně rozšiřují možnosti předchozího. Navyšují počet volání API na 5000 denně, přidávají možnost využití brány dat i prémiových konektorů. RPA navíc umožňuje vytváření desktopových toků.

Rozšíření

 • AI Builder
  Pokud ve svých tocích budete využívat procesy umělé inteligence vytvořené v AI Builderu, musíte s výjimkou plánu „per user with attended RPA plan“ dokoupit kredity pro využívání této služby. Cena je relativně vysoká – 500 USD měsíčně. Získáte ale 1 milion kreditů pro práci s AI modely.
 • Power Automate unattended RPA add-on
  Dalším rozšířením je modul unattended RPA. Ten umožňuje automatizovat uživatelské rozhraní skrytě. Lze ho přikoupit k plánům per user with attended RPA plan a Power Automate per flow plan.

Volání API

K pochopení licenčních podmínek je důležité vysvětlit pojem „požadavek na API“. Je zřejmé, že se jedná o použití konektoru, který se připojí k nějaké službě, předá jí požadavek a získá odpověď. Stejně je ale také klasifikovaná jakákoliv operace s proměnnou. To je důležité si uvědomit.

Stejně je nutno přemýšlet při používání cyklů. Zkrátka každá operace, která se vykoná (i když skončí chybou) se počítá jako jedno volání API. Nevyužitá denní kvóta se nepřevádí do dalšího dne. Pro navýšení limitů lze dokoupit rozšiřující modul Power Automate capacity add-on. Pokud má uživatel přiřazeno více plánů, např. Microsoft 365 + PA per User, kvóty se sčítají – získá tedy 2000 + 5000 = 7000 požadavků na den.

Porovnání variant Power Automate

 

Microsoft 365

Per user

per user with attended RPA plan

Power Automate per flow plan

Typy toků

Automatický, okamžitý a plánovaný

ANO

ANO

ANO

ANO

Toky obchodního procesu

NE

ANO

ANO

ANO

Toky uživatelského rozhraní

NE

NE

ANO

NE

Připojení k datům

Standardní konektory

ANO

ANO

ANO

ANO

Prémiové a vlastní konektory

NE

ANO

ANO

ANO

On-premises data gateway

NE

ANO

ANO

ANO

Kapacita

Použití API za den

2 000

5 000

5 000

15 000

AI

AI Builder kredity

Nutno dokoupit

Nutno dokoupit

5 000 / měsíc

Nutno dokoupit

 

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář