Power Pivot má oproti datovému modelu v Power BI několik omezení. Jedno z nich je, že v Power Pivotu nelze vytvářet tabulky pomocí DAXu.

Jenomže co dělat v situaci, kdy potřebujeme tabulku (jako třeba tady) a ta není ve zdrojových datech? Pokud se jedná o tabulku kalendářních dat, použijeme tento návod, Pokud se jedná o jinou tabulku, můžeme pro ni buď udělat nový datový zdroj a pak ji nahrát třeba přes Power Query, nebo, což je asi jednodušší, ji napsat do listu a propojit do datového modelu.

Tabulku kalendářních dat potřebujeme proto, abychom na ni v datovém modelu Power Pivotu napojili další tabulky (s klíčem – datumem) a pak díky tomu dělali kontingenční tabulky nad více tabulkami najednou.

Jak tedy vložit kalendářní tabulku?

V Power Pivotu jdeme na kartu Design a pak Date Table a dále na New. 

Tabulka se vloží, a nejen že se vloží datumy, ale rovnou se k nim dopočítají měsíce, dny týdne atd.

Tabulka se standardně vloží tak, aby pokryla všechny datumy v tabulkách datového modelu Power Pivotu, resp. celé roky, kde se vyskytují datumy v těchto tabulkách.

Pokud chceme tabulku aktualizovat (rozšířit její rozsah), je to možné zase pod tlačítkem Date Table. Zdá se mě celkem rozumné udělat tabulku raději na začátku větší a pak se o ni už nestarat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář