Tento návod je o tom, jak použít Power Query jako zdroj Power Pivotu přímo – bez načtení dat do listu. Platí pro Excel 2016 v březnu 2016. Pro starší verze Excelu platí obdobně, ale dialogy se mohou lišit.

Na těchto stránkách se docela často věnujeme nástrojům Power Pivot a Power Query. Power Query (v Excelu 2016 už není nazvané Power Query, ale je to součást standardního uživatelského rozhraní v kartě Data) umí sofistikovaně načítat (a přitom upravovat) data, která se načítají do souboru. Power Pivot umí spravovat datový model souboru, vytvářet relace mezi tabulkami a milion dalších věcí. Power Pivot si umí data zvenku načítat sám, ale jedná se prakticky jen o “hloupé” načtení bez jakékoliv transformace.

Nabízí se tedy otázka, jak načíst data do Power Pivotu prostřednictvím Power Query. 

První možností je data načíst do tabulky v listu, a tu pak použít do datového modelu. To má ale hned několik nevýhod (mimo jiné se list stává úzkým místem z hlediska počtu řádků) a na první pohled je zřejmé, že to není zrovna elegantní řešení. Lepší je Power Pivot napojit rovnou na Power Query.

Jak na to?

Nejprve vytvoříme v Power Query dotaz. Po jeho dokončení jdeme na “Zavřít a načíst do…” i když vlastně data načítat nechceme.

zavřít a načíst

V následujícím dialogu zaškrtneme “Pouze vytvořit připojení” a “Přidat tato data do datového modelu”.

dialog

Data z připojení se hned nikde neobjeví – ale když se podíváme do Power Pivotu, vidíme je v datovém modelu, kam se načetla bez “mezipřistání” na listu.

výsledek