Tento článek je o vytváření obrázkových sestav v Excelu s pomocí Power View.

Power View je pro práci s obrázky velmi zajímavou možností, protože Excel jinak práci s obrázky v zásadě nijak neřeší a Power View je jediná možnost, jak se s nimi popasovat. V Power View mohou být obrázky použity jako popisky čísel, tak jako položky Průřezu.

Takže místo obyčejné “textové” sestavy můžete některé prvky vyjádřit obrázkem.

hotova infografika - první obrázek

Než začneme, potřebujeme si připravit obrázky, které se v reportu budou objevovat. Tyto obrázky mohou být buď lokálně uložené, nebo uložené na webu, případně i v SharePointu.

Příklad, který je dále uvedený, si můžete stáhnout v následujícím odkazu. V souboru je Excel a také obrázky. Aby vše fungovalo, tak buď vše rozbalte do složky c:\obrazky, nebo pak v tabulce nastavte cesty na jinou složku, kde obrázky budou (viz další text).

power view s obrázky ke stažení 

V našem příkladu popisujeme tržby za čtyři produkty, potřebujeme mít někde uložené čtyři obrázky. Výchozí tabulka tedy u každého obrázku obsahuje i jednu ze čtyř cest (tyto obrázky samozřejmě mohou být i v jiné tabulce propojené v datovém modelu relací).

výchozí tabulka

Tuto tabulku načteme do datového modelu.

přepnutí do Power Pivotu

V datovém modelu musíme definovat, že sloupec s cestou obsahuje cestu k obrázku – že to není jen tak ledajaký text. 

Přepneme se do okna Power Pivotu. V kartě “Rozšířené” zadáme sloupci s cestami, že se jedná o cestu k obrázku.

nastavení cesty k obrázku

Vrátíme se z datového modelu do Excelu a vložíme Power View report. Pokud nevíte jak, podívejte se sem.

první verze reportu

Teď už si s reportem můžeme hrát a zkoušet vkládat pole s cestou k obrázku kamkoliv. Např. v této sestavě si klikáme na obrázky produktů a podle toho, který je vybraný, sledujeme prodeje podle států.

obrázky jako průřezy

Po přepnutí na Karty můžeme vytvořit tuto sestavu, kde jsou obrázky místo popisků řádků.

karty

Největší machrovinou pak bude sestava, která zkombinuje obrázkové a mapové grafy, a bude popisovat, ve kterém státu se toho kolik prodalo – s obrázkovým klikacím “filtrem”.

mapový graf

Před jejím použitím ale bude nutné zadat, že názvy států opravdu obsahují názvy států. Je to naprosto stejné jako předtím s cestou k obrázku.

definice umístění

Příklad, který je dále uvedený, si můžete stáhnout v následujícím odkazu. V souboru je Excel a také obrázky. Aby vše fungovalo, tak buď vše rozbalte do složky c:\obrazky, nebo pak v tabulce nastavte cesty na jinou složku, kde obrázky budou (viz předchozí text).

power view s obrázky ke stažení