S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Porovnávání dvou seznamů a hledání, v čem se odlišují, je v Excelu docela časté téma. Existují různé cesty, jak se k tomu postavit – v tomhle článku si ukážeme, jak to udělat pomocí Power Query. Jiný postup je ukázaný např. tady – je možné použít např. funkce COUNTIFS, SVYHLEDAT, podmíněné formátování...

Máme seznam všech zaměstnanců a také seznam těch, kteří prošli povinným školením. Naším úkolem je tedy z prvních dvou tabulek vytvořit třetí, která bude dynamicky ukazovat, kteří zaměstnanci se ještě musí školení zúčastnit.

Jak na to? Nejprve vytvoříme dva dotazy, které berou z výchozích tabulek data. Pak jdeme do dotazu z první tabulky. Naším úkolem bude vyloučit z něj zaměstnance, kteří jsou v tabulce proškolených – tedy získat neproškolené.

Jdeme na Merge queries a vybereme, přes který sloupec se mají dotazy spojit. Důležité je, že dole ze způsobů propojení vybereme Left Anti – tím se z horní tabulky vyloučí to, co je ve spodní.

Potvrdíme a ještě odebereme nově vzniklý sloupec.

Dotaz potvrdíme, načteme a to je vše. Třetí tabulka ukazuje, co v první oproti druhé “přebývá”. Po přidání nebo ubrání položek v modrých tabulkách stačí seznam jen aktualizovat.

Soubor si můžeme stáhnout tady

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář