S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

V tomto díle upravíme formulář, který jsme vytvořili v minulém díle. Vytvořili jsme tento formulář.

access_puvodni_formular

Na formuláři se nám nelíbí to, že jsou rozházená tlačítka, ale ještě jedna věc. Když chci přidat novou knihu nebo upravit stávající, nemohu rozumně vybrat žánr knihy. Teď musím ručně napsat číslo žánru.

Já bych ale chtěl jednak vybírat ze seznamu (místo psaní) a jednak pracovat s názvem místo čísla. To je problém, protože v tabulce s knihami jsou pouze čísla – názvy jsou v jiné tabulce, která je s tabulkou knih propojená v pohledu, který jsme už dříve vytvořili. Nejprve změníme data, na kterých je formulář postavený. Místo tabulky Knihy budou zdrojová data brána z dotazu Dotaz nad propojenými tabulkami. Otevřu formulář a kliknu do Návrhového zobrazení. Smažu pole, která mám od minule.

access_vycisteny_formular

Kliknu pravým tlačítkem do formuláře a vyberu Vlastnosti formuláře. V Datových vlastnostech formuláře vyberu jako zdroj záznamů dotaz Dotaz nad propojenými tabulkami a přidám pole, která vycházejí z tohoto dotazu. Tento postup je popsaný v minulém díle. Výsledkem je takovýto formulář:

access_nova_policka

Odstraním poslední pole – název žánru. Kliknu pravým tlačítkem na Číslo žánru a změním ho na Pole se seznamem:

access_zmena_typu_policka

Takto vypadá výsledek:

access_zmeneny_typ_pole

Už se mi podařilo změnit textové políčko na výklopník, ale ten ještě nefunguje – ničím se neplní. V jeho Vlastnostech kartě Data smažu Zdroj ovládacího prvku.

access_vymazani_zdroje_ovladaciho_prvku
Ve Zdroji řádku vyberu tabulku Žánry.
access_zmenit_zdroj_radku

Teď už se výklopník plní – ale ne tak, jak chci – zobrazuje se pouze první sloupec tabulky Žánry. Musím ještě zařídit, aby se uživateli zobrazovaly názvy žánrů – které jsou ve druhém sloupci. To udělám poněkud dřevním způsobem ve Formátových vlastnostech. Nastavím, že první sloupec (to je ten s čísly žánrů) bude mít šířku nula, zatímco druhý sloupec (to je ten s názvy žánrů) bude mít šířku třeba pět centimetrů. Také nastavím, že se budou zobrazovat dva sloupce – tedy ve skutečnosti jen jeden, protože první bude mít nulovou šířku.

access_nastavit_sirky_sloupcu_a_pocet_sloupcu

A to je vše. Formulář funguje jak má. Je důležité si uvědomit, že ačkoliv uživatel vidí názvy žánrů, do příslušného pole v tabulce Knihy se ukládá číslo žánru. Výsledek celého snažení je ke stažení tady: access_paty_dil

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář