S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Přemýšleli jste někdy o tom, že v Excelu můžete používat docela dost programovacích jazyků?

Pojďme je zkusit spočítat.

Běžné vzorečky

To, co v Excelu zapisujeme nejčastěji – vzorečky v buňkách.

Výsledek obrázku pro svyhledat exceltown

Visual Basic

Příkazy, kterými se vytvářejí makra.

Vzorečky v počítaných polech a počítaných položkách

Počítaná pole a počítané položky mají svojí syntaxi, odlišnou od všeho ostatního.

DAX

Jazyk v datových modelech Excelu. Trochu podobný běžným vzorečkům, ale jeho funkce jsou jiné a logika zápisu také.

M

Jazyk pro zapisování dotazů v Power Query.

SQL

Lze používat v letitém MS Query nebo částečně v Power Query. To je tak staré, že už se mě ani nechce vytvářet screenshot 🙂

R

S pluginem můžeme také používat jazyk R. Předpokládám, že se brzy dostane i do editoru Power Query.

Přemýšlím, jestli jsem na nějaký jazyk ještě nezapomněl…

 

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

2 Komentářů

 1. Nemůžu si pomoct ani pod touto inovovanou verzí článku, ale je tu pár mystifikací a zkrátka pohled na věc, který rozhodně nesdílím.
  99 % zmíněných „jazyků“ nejsou žádné jazyky, natož „programovací“.
  „Jazyk“ počítaných polí a položek jen zkrátka čerpá z jakýchsi definovaných názvů a neumí NIC (doslova), naopak, nechová se ani k datům maticově, nezvládá se odkazovat na buňky atd. Dva tři názvy a operace plus minus není u mě jazyk.
  Visual Basic , lépe řečeno Visual Basic for Applications (VBA) je ořezaná a upravená verze Visual Basicu nabalená na objektový model dané aplikace. Ve výsledku má jen společné jádro s historickým „velkým“ Visual Basicem 5/6 (ne dnešní VB.NET), už třeba ActiveX prvky rozhodně nejsou plnohodnotné prvky VB. Pojem makra je tolerován spíš jen pro jednoduchost. Ale to jen pro doplnění.
  Vynechat SQL je mýma očima až SPROSTÉ. Ano, Microsoft Query a jeho Microsoft Jet je historický paskvil (hlavně česká verze s přeloženými příkazy), který má s SQL společného asi jako já s kosmonautem. Plná verze SQL (MS SQL) je přesně to, co mi v Excelu chybí, a žádný DAX a jiné Power bejkárny se zbytečným dalším jazykem mi ho nenahradí.
  Když přijde řeč na doplňky, tak to už jsme mimo rámec Excelu, v tom případě můžu použít, co chci (HTML+CSS+Javascript+API pro webové doplňky, VB.NET, C++, C# a další z Visual Studia, SharpDeveloperu atd.), zkrátka co mi daná aplikace umožní.
  Erko je někým opěvované, já se ptám k čemu…
  Obecně nesnáším rčení „kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“. V 21. století nejsme schopni se domluvit s někým o 100 km dál a vtloukáme si do hlavy tisíce slovíček. To není chytrost, to je debilita. A obzvlášť se tím chlubit.

 2. Nemá asi cenu řešit, co je jazyk a co ne, za mě jen v bodech:
  VBA – podle mě ho Microsoft víceméně zaříznul, a to kvůli nezájmu uživatelů. Používá ho prostě málo lidí a pokud ano, tak na drobné jednoduché tabulek. Komplikované aplikace třeba s využitím ActiveX v něm, podle mého pozorování, už nevyvíjí skoro nikdo a my sami v něm programujeme mnohem méně než dřív. Za takové situace chápu, že do něj MS nechce investovat.
  SQL by mě také nepohoršilo, na druhou stranu obdobné výsledky můžu mít s Power Query a M a dělat pokročilé věci v Power Query se naučím mnohem rychleji než pokročié věci v SQL.
  R-ko je standardem pro pokročilou analýzu dat (což si myslím podle reakcí povolanějších – sám v něm zas tak moc neumím), a proto se mi zdá dobré ho do Excelu integrovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář