Kontingenční tabulky mají spoustu výhod a máme je rádi. Mají ale jeden dost nepříjemný zádrhel.

Vytvoříme například kontingenční tabulku z buněk A1 až D100. Všechno funguje, jak má, dokonce můžeme i změnit některé z hodnot v původních datech, pak stačí tabulku obnovit, a je zase aktuální.

Problém nastává, když k původním datům přidáme nové řádky, například řádek 101. Ten se ani po aktualizaci logicky nezohlední, protože kontingenční tabulka čerpá jen z řádků 1 až 100. Samozřejmě je možné po každém přidání řádku změnit zdrojová data, ale to je dost pracné.

Jsou v zásadě dvě možnosti, jak elegantně zařídit, aby se zdrojová oblast kontingenční tabulky měnila podle skutečného počtu řádků.

Funkce POSUN /OFFSET + POČET2

Můžeme zkombinovat funkci POSUN / OFFSET a POČET2. Tento postup je popsaný zde: http://www.excelentnitriky.com/2014/03/dynamicka-definice-oblasti-bunek.html V našem případě bychom zapsali: =POSUN(A1;0;0;POČET2(A:A);4) To je ale trochu složité, a navíc by nastal problém v případě, že by v tabulce byly prázdné řádky.

Vložení tabulky

Vkládání tabulek do Excelu je řešené v těchto dvou článcích:

Proč to zmiňuju tady? Uvažujte se mnou. Tabulka (myšleno vložená tabulka) je pojmenovanou oblastí, která se automaticky rozšiřuje při doplňování. Kontingenční tabulku je možné vytvořit nad vloženou tabulkou. Takže pokud vytvořím kontingenční tabulku nad vloženou tabulkou, bude se automaticky rozšiřovat i oblast vstupních dat tabulky.

Takže jak na to? Prostě vložíme tabulku, klikneme do ní, a vložíme kontingenční tabulku. Ta pak bude svoji oblast vstupních dat automaticky rozšířovat.    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář