Tento článek je o nástroji Quick Measures v Power BI Desktop. Ten je dnes (začátek roku 2018), ještě ve stádiu “Preview”, proto je možné, že po jeho plné implementaci se bude použití mírně lišit od návodu, který tady napsaný.

Co jsou to Quick Measures

Zapisovat míry v DAXu nemusí být úplně jednoduché, zvláště pro začátečníky (a v DAXu jsme mimochodem zatím začátečníci všichni…). Proto v Power BI Desktop přibyl nový nástroj, který umožňuje si některé běžnější výpočty “naklikat”, místo abychom je museli psát pomocí vzorců. I Quick Measure je ale nakonec napsaná DAXem – a výpočty tedy můžeme částečně “naklikávat”, a částečně zapisovat.

Ve vizuálech se Quick Measures chovají jako jakékoliv jiné míry. 

Zapnout Quick Measures v Preview

Pokud tento článek čtete v době, kdy jsou Quick Measures ještě v Preview režimu, a nevidíte je tedy na kartě Home, musíte je nejprve zapnout. Tedy jít na FIle /Options and Settings / Options / Preview features a zakliknout Quick Measures.

Pak musíme Power BI Desktop zrestartovat.

Na kartě Home se objevilo tlačítko Quick Measures.

Vytvoření Quick Measure

Na kartě Home jdeme na New Quick Measure.a naklikáme si nějakou míru. Např. v tomto případě sledujeme tržby podle dní v týdnu. Chtěli bychom přidat novou míru, které by neukazovala tržby za všechny druhy zboží, ale pouze za pomeranče.

Vybereme si tedy výpočet Filtered value, do Base value dáme to, co se má počítat (Revenue) a ve Filtru nastavíme, překvapivě, filtr. Tedy např. že Goods musí být Orange.

Novou míru vidíme v tabulce, můžeme ji používat ve vizuálech a při kliknutí na ni se objeví DAX zápis, který jsme naklikali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář