Tento článek popisuje, jak v Power BI použít parametry. Parametr je nastavitelná položka, jejíž hodnotu lze ve vizuálu měnit a tím měnit aktuální hodnoty v grafech a tabulkách.

Od průřezu (sliceru) se liší tím, že zatímco průřez je vlastně pouze filtrem, tak parametr může jakkoliv ovlivňovat výpočet.

V Power BI a v Power Query existují také parametry v dotazech. To je ale něco jiného než popisuje tento článek.

V našem příkladu obchodníci  dostávají bonusy dle svých tržeb, přičemž bonus je určen procentem z těchto tržeb. Ve vizuálu chceme vyzkoušet různé výše tohoto procenta a sledovat, jaké bonusy budou obchodníci s tímto procentem mít – tedy vidět hodnoty pro dvouprocentní bonus, tříprocentní atd.

Jak na to? Je třeba vytvořit parametr, tento parametr použít ve výpočtu míry a pak tuto míru použít ve vizuálu.

Nejprve vytvoříme parametr – hodnotu, která se bude měnit “šoupátkem”, a dopad jejíž změny budeme sledovat v ostatních tabulkách a grafech.

V parametru zadáme, o jaký typ čísla jde, jak se jmenuje, po jakých krocích se mění.

Pak tento parametr nějak uplatníme ve vzorci DAXu pro novou míru (pro výpočet sloupce to nefunguje). Např. tady budeme ze součtu tržeb násobením parametrem (procentem) a vydělením stovkou počítat bonusy. 

  • Bonuses for shop assistants = sum(‘original data'[Revenue])*‘% from revenue'[% from revenue Value]/100

Pak ještě vytvoříme libovolný vizuál, který obsahuje míru počítanou přes parametr. Parametr se tam objeví v “průřezu” – ale ten by se měl sám přidat při vytvoření parametru.

A to je vše – změnami hodnot parametru můžeme měnit stavy vizuálů. Soubor je ke stažení tady.

exceltown.com – parameters

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář