Power BI (a vlastně i Excel) se může připojit téměř ke všemu, co alespoň trochu připomíná tabulku. Téměř vždy se používá připojení přes Power Query, které je standardní součástí Power BI.

Začněte klidně Excelem

Pokud se s Power BI teprvé začínáte kamarádit, a chcete si hlavně vyzkošet, jak to celé funguje, zkuste si Power BI napojit do excelovského souboru, příp. csv souboru.

Zkušenější kolegové vám budou možná doporučovat jiné datové zdroje, ale na vyzkoušení je Excel ideální a přejít na jiné můžete kdykoliv. 

Jak se do souborů připojovat?

Víceméně prostě vyberete soubor a potvrďte, to je vše. Data se načtou a vy si z nich můžete udělat první report.

Soubory (xlsx, csv, txt…) jako zdroj pro Power BI

Tohle dává smysl ve dvou situacích.

  • Když vám data v souborech chodí – třeba mailem
  • Když máte data v podnikových informačních systémech a jejich databázích (SAP, účetnictví, nekonečná řada dalších programů…), ale nemůžete se do nich z nějakého důvodu připojit napřímo. Tohle se týká hlavně větších korporací s nepružným IT.

Složky se soubory a Sharepoint složky

O trochu lepší může být připojení do celé složky. Tím spojíte všechny soubory, které tam aktuálně jsou, stačí je pak přidávat nebo ubírat. Navíc nezáleží na jejich názvu, načítají se prostě z toho titulu že jsou v určité složce.

Ještě lepší je složka uložená na SharePointu, protože:

  • si z ní mohou refreshovat i Vaši kolegové (pokud jim to dovolíte),
  • pokud report publikujete na powerbi.com, může se sám refreshovat v určené časy (a vy nepotřebujete řešit gateway což je fajn)

Klasické relační databáze

Připojování do relačních databází (SQL, Oracle, Access…) je ideální varianta (ale svět není ideální, takže zdaleka není nejčastější). Výhodou je rychlost načítání, předpřipravenost dat, naprostá automatizace. Nevýhoda je, že pokud je databáze u Vás (a ne v cloudu), pak je pro připojování třeba nainstalovat gateway, což může proces trochu zkomplikovat.

Výhoda typická pro relační databáze je, že můžete využívat query folding a tím hodně naspeedovat rychlost stahování dat.

Power Platform databáze – Dataverse a SharePoint listy

Pro Power Platform jsou typickými zdroji Dataverse a SharePoint lists

Pokud máte data v jednom z nich, nemáte problém. Připojení je rychlé a bezproblémové, není třeba nic instalovat.

Připojování na web

Pokud na webu něco alespoň trochu připomíná tabulku, je velká šance že bude možné se k tomu napojit v Power Query.

Python

Python může být zajímavou alternativou u exotických nebo zastaralých datových zdrojů, na které Power BI nemá vlastní konektor, ale Python konektor existuje. V Power BI si tedy dáme jako zdroj Pyhton, který připojení zajistí.

Sdílené Dataflow a sdílený Semantic model

Ideální varianta. Můžete se připojit na (svůj nebo kolegův sdílený) datový model nebo Dataflow (dataflow je víceméně Power Query, ale v cloudu).

Je to skvělá možnost, protože pak v rámci teamu stačí připojit a vyčistit jeden datový zdroj jednou a není třeba to dělat pro každého uživatele znovu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář